İlk defa bir video prodüksiyon şirketi ile çalışacaksanız dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. İhtiyacınız olan işi belirledikten sonra 2-3 farklı şirketten hizmet teklifi almalısınız. Belki çevrenizde bu işi yapan tanıdığınız şirketler de olabilir. Dolayısıyla 4-5 şirket arasında bir seçim yapmanız gerekecek; peki bunu nasıl yapacaksınız?

Eğer merak ettiğiniz başka bir konu varsa mail atın. Bize attığınız mailler mutlaka yanıtlanır.

– Teklif aldığınız video prodüksiyon şirketi sizin neden video çektirmek istediğinizi, amaç ve hedeflerinizi iyi anlıyor mu?

Bir video prodüksiyon şirketi ile anlaşmadan önce karar verme aşamasındaki en önemli kıstas, şirketinizin sizi iyi anlayıp anlayamadığına karar vermektir. Çünkü sizin neden video çektirmek istediğinizi iyi kavrayamayan bir partner ile başarılı işler çıkarmanız mümkün değildir.

– Birlikte çalışmayı planladığınız prodüksiyon şirketi markanızı ve şirket kültürünüzü anlayabiliyor ve uyum içinde çalışmaya hazır mı?

Hepsi kar elde etmek için kurulmuş olsa da aslında birçok şirketin yönetim ve iş yapısı farklıdır. Birlikte çalışacağınız prodüksiyon ajansının da sizin şirketinize uyum için çalışması gerekmektedir.

– Prodüksiyon şirketinin daha önceki işlerini incelediniz mi? Önceki işlerdeki sanatsal ve teknik yaklaşım sizin beklentilerinize uygun mu?

Prodüksiyon şirketlerinin işi temelde aynı gibi gözükse de aslında birçoğu belli alanlarda uzmanlaşmıştır. Hepsi kamera çekimi gibi gözükse de organizasyon çekimi, internet reklamları, tv reklamları, eğitim filmleri vb. bunların hepsi farklı uzmanlıklar gerektiren, yaklaşımı farklı çalışmalardır. Bu sebeple görüştüğünüz prodüksiyon şirketinin daha önceki işlerini inceleyip sizin talep ettiğiniz yaklaşıma ve istediğiniz çekim türüne uygun olup olmadığına bakmanız önemlidir.

– Görüştüğünüz video prodüksiyon şirketi işleri söz verdiği tarihte zamanında teslim ediyor mu?

Video çekmek zahmetli ve çoğunlukla tahmin edilenden uzun süren bir süreç gerektirir. Konsept belirlemekten kurgunun son aşamasına birçok aşama vardır ve çoğunlukla birisi bitmeden diğer aşamaya başlamak mümkün olmaz. Gerçekçi olmayan tahminler yürütmek, söz verilen tarihte işi teslim edememek bütün çalışmanızı boşa çıkarabilir. Bu sebeple sadece işi almak için çok kısa sürelerde işi teslim edebileceğini söyleyen ajanlar ile çalışmak risklidir ve çalışmaya başlamadan önce bu kararın tekrar gözden geçirilmesi gerekir.

– Video prodüksiyon şirketinin görüşmenizden sonra size önerdiği konsept, video uzunluğu, hedef kitleye uygunluk ve bütçe tutarlı mı?

Bir videonun nereden gösterileceği, hedef kitlesi, içeriği belirlendikten sonra konsepti ve uzunluğu belirlenebilir. Sadece size özel davetlilerin olacağı bir toplantıda 10 dakikalık bilgilendirici bir video hazırlanabileceği gibi, yeni işe başlayan çalışanlara eğitim için 40 dakikalık videolar da hazırlanabilir ya da internette sadece tanıtım-reklam amaçlı hazırlanan bir video sadece 1 dakika olabilir. Talep ettiğiniz video çalışmasını yayınlanacak ortama göre hesaplayan ve çözümler üreten video prodüksiyon şirketleri ile yapılacak çalışmalar daha iyi sonuçlar almanızı sağlayabilir.

Bu makalede video prodüksiyon hizmeti alma süreci hakkında merak edilen çeşitli soruları yanıtladık.

Eğer merak ettiğiniz başka konular varsa mail atın. Mailleriniz mutlaka yanıtlanır.